Albanians of Cleveland Official Site

Latest News

 • 05-08-2019 Lajmerim !
  LAJMERIM: Me hidherim te thelle ju njoftojme se sot, diten e Enjte me 1...More
 • 16-01-2017 Elections
  PUBLIC NOTICE Albanian American Association Election of Officers Sunday,...More
 • 02-11-2016 Insurance Company
  This is Eric Parr, My background in business, taxes, and financial products...More
 • 13-04-2016 LAJMERIM
  LAJMERIM Me hidherim te thelle ju njoftojme se sot diten Merkurre me 13...More
 • 30-10-2015 Festa e flamurit.
  Shoqata Shqiptro- Amerikane e Clevelandit. Me rastin e 103 vjetorit te...More
    All News...

We are on the news

2013-10-21 11:48:42

http://www.cleveland.com/sunpostherald/index.ssf/2012/09/albanian_garden_will_feature_l.htmlStatue Inauguration

2013-10-21 11:50:21

http://www.youtube.com/watch?v=O0TBFBMyJGIAlbanian Garden

2013-10-21 11:52:44

http://blog.culturalgardens.org/index.php/category/albanian-garden/Official Facebook Page

2013-10-21 11:53:37

https://www.facebook.com/AlbaniansOfClevelandFESTA E FLAMURIT

2013-11-04 08:30:25

Shoqata Shqiptro- Amerikane e Clevelandit. Me rastin e 101 vjetorit te shpalljes se pavarsise se Shqiperise me daten 24 Nentor do te behet inagurimi i fazes se dyte te kopshtit kulturor “ Nene Tereza” . Ne kete eveniment do te na nderojene me pjesmarrjen e tyre: Parlamentar dhe antar te qeverise se Shqiprise, Kryetrai Bashkise se Fierit, Congresswoman Marcy Kaptur, Majori i Clevelandit Frank Jackson si dhe antar te Senatit te Ohios. Cermonia fillon ne oren 3:30pm dhe mbas ketije aktiviteti do te vazhdoje me darken festive te: Tom's Country Place 3442 Stoney Ridge Road Avon, Ohio 44011 Phone: 440-934-4553 Fax: 440-934-4563 www.tomscountryplace.com Nen argetimine e kengetarve te mirnjohur Irma Libohova, Bukurie Domi si dhe kengetarja nga Kosova Albina Nrejaj. Muzika drejtohet nga muzikanti i mirenjohur Perparim Mefaja(Kruja). Cmimi i biletes $60 per te rritur dhe $ 30 per femijet(6-12 vjec). Ne cmim jane perfshir ushqimi, soft drinks dhe dy shishe vere per cdo tavoline. Ne cdo tavoline do te kete dy shishe vere dhe do te kete cash bar per ata te cilet duan me shume. Biletat mund ti gjeni te personat e meposhtem: Bujar Musaj 216-521-4200 Adem Meta 440-454-1364 Ajaz Emini 216-394-3271 Kujtim Dauti 216- 355-6632 Jolanda Alushi 216-221-1992 Edison Hajdari 216 258- 1991 Ju lutemi merrni biletat sa me par sepse eshte i nevojeshem paraprakisht informacioni per numerin e sakt te pjesmarreseve, gjitheashtu ne kete parti center ka nje kufizim per numrin e pjesmarreseve. Ju faleminderit per pjesmarrjen Bordi Drejtues i Shoqates Shqipetaro Amerikane te Clevelandit, Ohio.Cultural Garden Phase II

2013-12-02 11:59:40

http://www.clevelandpeople.com/groups/albanian/2013/garden-phase-2.htmJob Position for Albanians

2013-12-12 07:52:37

I wanted to reach out to you and introduce myself and my company Mission Essential. Mission Essential is a defense contractor based out of Columbus Ohio. I am currently recruiting for Albanian individuals that are interested in serving as Linguists/interpreters in the Balkan Region. These opportunities are open for US Citizens as well as permanent residents. It would be pleasure to be able to employ candidates from our home state of Ohio. If anyone is interested, please have them reach out to me immediately via email with their resume and contact information by end of business on Friday. I look forward to hearing from you or anyone else from your organization. Faleminderit! Mark Hellard Recruiting Specialist II Mission Essential 4343 Easton Commons, Suite 100 Columbus, OH 43219 +1 614 750 1935 direct +1 614 312 5746 mobile +1 614 750 2035 fax Apply with me: https://Missionessential.csod.com/ats/careersite/search.aspx?site=12&c=missionessential mark.hellard@missionessential.com www.missionessential.comLAJMERIM. Festa e Pavaresise se Kosoves ne Cleveland.

2014-02-02 13:17:29

Miq te nderuar, Shoqata Shqiptaro-Amerikane e Clevelandit ju fton te gjitheve te merrni pjese ne mbremjen qe do zhvillohet ne daten 16 Shkurt per te festuar shpalljen e pararesise se Kosoves. Genti Derveni dhe orkestra e tij do na sigurojne argetimin per kete nate. Mbremja fillon ne oren 5:00pm te Casita del Lago, 33493 Lake Rd. Avon Lake, Ohio 44012 – Phone: 440.653.9350; Website: http://www.casitadelago.com/. Cmimi i hyrjes eshte $10 per person dhe perfshin 1 birr te zgjedhjes suaj. Ushqimi edhe pije te tjera qe ju mund te porosisni nuk do jene te mbuluara ne koston e hyrjes. Shpresojme tju takojme ne daten 16. Ju faleminderit per pjesemarrjen! Bordi Drejtues i Shoqates Shqiptaro-Amerikane te Clevelandit, Ohio.One World Day Festival

2014-09-12 12:08:56

http://us7.campaign-archive1.com/?u=ea0a8b56d5c972e49a576e1a6&id=5216b7baaa&e=9def14f9f1FESTA E FLAMURIT

2014-10-21 06:06:46

Te nderuar bashkeatdhetare! Diten e Diel, 23 Nentor 2014, Shoqata Shqiptaro-Amerikane e Cleveland organizon mbremjen festive me rastin e 102 vjetorit te shpalljes se Pavaresise se Shqiperise nen argetimin e kengetareve te mirenjohur: Petrit Lulo dhe Gezim Nika Data: E diel 23 Nentor 2014 Ora: 5pm -11pm Vendi: Wagner's of Westlake 30855 Center Ridge Road, Westlake Ohio 44011 Cmimi i biletes eshte $60 per te rritur dhe $30 per femije (7-12 vjec). Ne cmim perfshihet ushqimi, soft drinks dhe argetimi. Cash bar eshte gjithashtu ne dispozicionin tuaj. Biletat mund ti gjeni te personat e meposhtem: Bujar Musaj 216-521-4200 Adem Meta 440-454-1364 Ajaz Emini 216-394-3271 Kujtim Dauti 216- 355-6632 Jolanda Alushi 216-221-1992 Edison Hajdari 216 258- 1991 Ju lutemi merrni biletat sa me pare sepse eshte i nevojshem informacioni per numerin e sakte te pjesmarresve per shkak te hapesires qe party center do te vendose ne dispozicion te mbremjes. Ju faleminderit per pjesmarrjen! Bordi Drejtues i Shoqates Shqipetaro-Amerikane te Cleveland, OHGezim Kaso ne Cleveland

2014-12-03 11:10:21

Diten e enjte me date 12/04/14 ora 7:00 PM na nderon kengetari i mirenjohur Gezim Kaso tek Greenwich Tavern. Hyrja falas. Ju Mirepresim ! Adresa : 6410 Lorain Ave, Cleveland OH .Festa e Pavaresise se Kosoves ne Cleveland.

2015-02-12 08:25:20

Miq te nderuar, Shoqata Shqiptaro-Amerikane e Clevelandit ju fton te gjitheve te merrni pjese ne mbremjen qe do zhvillohet ne daten 13 Shkurt, 2015 per te festuar 7 vjetorin e shpalljes se pararesise se Kosoves. Kengetarja e Mirnjohur Albina Nreraj nga Detroiti do te na argetoje per kete nate. Mbremja fillon ne oren 5:00pm te Casita del Lago, 33493 Lake Rd. Avon Lake, Ohio 44012 – Phone: 440.653.9350; Website: http://www.casitadelago.com/. Cmimi i hyrjes eshte $15 per person(per muziken). Ushqimi edhe pije te tjera qe ju mund te porosisni nuk do jene te mbuluara ne koston e hyrjes. Shpresojme tju takojme ne daten 13. Ju faleminderit per pjesemarrjen! Bordi Drejtues i Shoqates Shqiptaro-Amerikane te Clevelandit, Ohio.Lajm I hidhur Per komunitetin.

2015-05-24 18:52:09

Te dashur antar te Komunitetit Shqipetaro Amerikan te Klevelandit, diten e premte me 22 maj , 2015 u nda nga jeta babai i Znj Dona Brady Frank J Gallo, me posht eshte informacioni i detajuar per cermonin funerale. Dear friends we are sad to inform you all of the passing of Dona Brady’s father. Frank J. Gallo, age 92, beloved husband of 66 years of Elizabeth (nee Marx); dear father of Councilwoman Dona Brady (Dan), Bob Gallo (Joan) and Marianne Bregar (Tom); grandfather of 5; brother of Kay Miziker and the late Rose Davis. Frank was a WWII Veteran serving in the Marine Corp and he retired from the Cleveland Fire Department. Prayer service will be held at 11am Thursday May 28, 2015 at the funeral home, Mass of Christian Burial will follow at 11:30am at Holy Family Church, 7367 York Rd., Parma. Friends may call from 2-4 and 6-9pm Wednesday at the BUSCH FUNERAL HOME, 7501 RIDGE RD., Parma. Private intermentLajmerim

2015-08-11 15:20:05

Te dashur antar te Komunitetit Shqipetaro Amerikan te Klevelandit, diten e hene me 10 gusht , 2015 nga nje semundje e rende dhe e pa pritur u nda nga jeta Nena e Z. Jetnor Pashaj, Florie Pashaj , Per te nderurar dhe respektuar kete nene te dashur, ne emer te Shoqates Shqipetaro Amerikane te Clevelandit ju ftoje te marrim pjese ne homazhet qe do te zhvillohen diten e merkurre nga ora 4:00pm-7:00pm, ne shtepine funerale “McGreevey” ne adresen e meposhtme: 16105 Detroit Ave Lakewood, Ohio 44107, Ph 216-221-0220.Lajm I hidhur Per komunitetin.

2015-09-19 20:06:09

Elizabeth C. Gallo “Betty” (nee Marx), 91; beloved wife of 66 years of Frank “Chic”. Dear mother of Councilwoman Dona Brady (Dan), Bob Gallo (Joan) and Marianne Bregar (Tom); loving grandmother and great-grandmother. Betty enjoyed nothing more than spending time with her family. Passed away Thursday, September 17, 2015. Prayer service will be at the funeral home on Wednesday, September 23, 2015 at 9:30am followed by 10:00am Mass of Christian Burial at Holy Family Catholic Church, 7367 York Rd., Parma. Interment at Ohio Western Reserve National Cemetery at 1:45pm. Friends may call at the BUSCH FUNERAL HOME, 7501 Ridge Road, Parma on Tuesday from 2-4 AND 6-8pm. 440-842-7800LAJMERIM

2015-10-17 19:52:14

Me hidherim te thelle ju njoftojme se sot, diten Shtune ne 17 tetor 2015, pas nje semundje te rende, u nda nga jeta ne menyre te parakohsme nje nga antaret e respektuar te komunitetit tone, e ndjera ARISTE SPIRO. Ajo ishte nje nene e dashur e tre djemve te saj, bashkeshorte e nderuar e Z. Vladimir SPIRO, dhe zonje shembullore ne jeten private dhe shoqerore. Per te nderuar kujtimin e saj familja do te organizoje homazhe diten e Djele, 18 Tetor 2015, nga ora 5:00pm­7:00pm ne shtepine funerale “McGreevey” ne adresen: 16105 Detroit Ave Lakewood, Ohio 44107, Ph 216­221­0220. Varrimi behet diten e Hene ne 12pm.Festa e flamurit.

2015-10-30 10:15:11

Shoqata Shqiptro- Amerikane e Clevelandit. Me rastin e 103 vjetorit te shpalljes se pavarsise se Shqiperise me daten 21 Nentor, 2015 do te organizoje mbremjen festivete te: Tom's Country Place 3442 Stoney Ridge Road Avon, Ohio 44011 Phone: 440-934-4553 Fax: 440-934-4563 www.tomscountryplace.com Nen argetimine e kengetarve te mirnjohur: Rovena Ibrahimi, Avni Lushka dhe kengetari Shkodran Indrit Mlika. Muzika drejtohet nga Klarinetisti i mirenjohur Nokia i Beratit.Cmimi i biletes $60 per te rritur dhe $ 30 per femijet(6-12 vjec). Ne cmim jane perfshir ushqimi, soft drinks dhe dy shishe vere per cdo tavoline. Cash bar per ata te cilet duan me shume. Biletat mund ti gjeni te personat e meposhtem: Adem Meta 440-454-1364, Kleida Spirollari(216)235-8109, Ajaz Emini 216-394-3271 Kujtim Dauti 216- 355-6632 Jolanda Alushi 216-221-1992, Juxhin Shazivari (216)2404689. Ju lutemi merrni biletat sa me par sepse eshte i nevojeshem paraprakisht informacioni per numerin e sakt te pjesmarreseve, gjitheashtu ne kete parti center ka njekufizim per numrin e pjesmarreseve. Jufaleminderit per pjesmarrjen. Bordi Drejtues i Shoqates Shqipetaro Amerikane te Clevelandit, Ohio.LAJMERIM

2016-04-13 17:53:39

LAJMERIM Me hidherim te thelle ju njoftojme se sot diten Merkurre me 13 prill, 2016, pas nje semundje te rende dhe te pa pritur, u nda nga jeta ne menyre te parakohsme nje nga antaret e respektuar te komunitetit tone, i ndjeri Arqile Bare. Ai ishte nje prind i dashur, bashkeshort i nderuar dhe vjehrr dhe shok i respektuar. Per te nderuar kujtimin e tije familja do te organizoje homazhe diten e Premte me 15 Prill, 2016, nga ora 5:30pm­-8:30pm dhe diten e Shtune me 16 Prill nga ora 10:00am-11:00pm ne shtepine funerale ne adresen, : 26691 Detroit Rd Westlake, Ohio 44145. Sherbimi funeral fillon ne oren 11:00am dhe varrimi behet diten e Shtune pass ores 11:00am, te Lakewood Cemetery ne adresen: 22025 Detroit Rd Rocky River OH 44116. Mbas sherbeses do te shtrohet nje dreke ne adresen e meposhtme: 19245 Detroit Rd Rocky River OH 44116. (440) 3334686.Insurance Company

2016-11-02 09:47:00

This is Eric Parr, My background in business, taxes, and financial products is something I learn on every day and I really believe that I can bring some value to the Albanian community.  Below is a letter that I would like to publish in your website.  I’d like to work with you to come up with a time and place for me to do a presentation specifically for the community.    I had the pleasure of becoming acquainted with the Albanian Community of Cleveland in 2000 when I was working as a recruiter just out of college. The overall work ethic, friendliness, and desire to better your lives was infectious and admirable. Fast forward 16 years and I am happy to hear all of the success stories that are coming out of the community. I know many of you are home gardeners, planting seeds in the spring and enjoying the fruits of your labor throughout the summer and fall. I too enjoy gardening and the metaphor that it provides for life itself. We have to invest in ourselves like we do our time in the garden. Planting the seed of continuous education is something that will always bear fruit. That is why I am writing this for you to read. Since moving from Cleveland in 2005 I have worked for my father in the family insurance agency my Grandfather started in 1950. I purchased this business from him on April 1st, of 2016 and have learned many things I would like to share with you. I am very concerned about the financial well-being of my clients and my own family. The state of the economy has been shaky at best since I first met any of you. I have seen the effects of this in my home town of Mansfield and know that many people are living paycheck to paycheck. The costs of goods and services continues to rise while many of our incomes do not keep up. The idea of investing what little we have left over at the end of the month makes me very nervous. Yet we are told that 401k’s, 403b’s, and deferred compensation plans are the ticket to financial freedom. I strongly disagree with this statement for many reasons. I will be in Cleveland to discuss why I feel this way and share some information of how to better protect yourselves in the future. I am coming to speak specifically to your community on (fill in the date), at the (fill in the location). I am looking forward to seeing you there and educating you on how to invest in your own family with less risk, more flexibility, and more guarantees. Please RSVP to eric@parrinsurance.com. Eric K. Parr CPIA Parr Insurance Agency, Inc 224 North Seltzer Street PO Box 72 Crestline, Ohio 44827 www.parrinsurance.com eric@parrinsurance.comElections

2017-01-16 14:55:50

PUBLIC NOTICE Albanian American Association Election of Officers Sunday, January 22, 2017 4:00 pm Eagle Café Detroit Avenue at W. 111th Street The Albanian American Association will hold an election of officers. There are 11 Trustee positions open. You must pay your 2017 dues at this organizational meeting to be eligible to vote. The following are the offices of Trustee-Chairpersons that will be elected. You must be present to be nominated and elected and be prepared to give a short background statement about yourself and why you are running for the position. Please determine which Trustee position you are running for based on your interest and ability to perform the duties as described below. Each of the following Board of Trustee positions comes with a responsibility that includes, but is not limited to the description below. • Chairperson – Chairman --- The Chairman will be responsible for overseeing the operations of the organization. The chairman will call and conduct public meetings for members on a quarterly basis and call other meetings as deemed necessary. At the quarterly meetings, each Trustee will be required to give reports on their committee activities. The Chairman will be the official spokesperson for the organization. • Chairperson – President --- The President will assume the duties of the Chairman in their absence as Acting Chairperson. The President will be responsible for translation of documents and domestic and international correspondence and outreach to Albania, Kosovo and Macedonia and United States in coordination with the Chairman. • Chairperson – Vice- President --- The Vice President will be responsible for translating the Constitution and By-Laws of the Albanian American Association of Cleveland into English. The Vice-President will work with the Chairman and President on any updates or amendments to the Constitution which would come before the paid members for a vote. The Vice-President will assume the President’s duties in their absence. • Chairperson – Secretary --- The Secretary will be responsible for taking minutes and keeping them in a chronological order. The Secretary will report the minutes at each subsequent meeting. These minutes will be public and kept in archives and will be the possession of the organization and turned over to successive Secretary’s in the event of a change in the person holding the position. • Chairperson --- Treasurer – The Treasurer will be responsible for keeping the financial records of the Albanian American Organization. The Treasurer will pay bills approved by the Chairman, President and Vice-President. The Treasurer will give a report of receipts and expenditures at the quarterly meetings and will file the yearly IRS statements for the organization. • Chairperson --- Membership – The Membership Chairperson will be responsible for recruiting members, collection of dues, sending out confirmation of membership and maintaining a database of member’s names, home address, phone numbers and e-mail address. The membership Chairman will provide the updated paid membership list at each quarterly meeting and will be responsible for having a current list for Association voting purposes. The Chairperson will turn dues over to the Treasurer for deposit. • Chairperson – Internet Technology – The Internet Technology (IT) Chairperson will be responsible for maintaining the organizations Website and Face book page. The IT Chair will update official information as deemed appropriate by the Chairman and/or the Board of Trustees. • Chairperson --- Albanian Cultural Garden – The Chairperson will be responsible for the upkeep and improvements to the Albanian Cultural Garden including the cleaning and maintenance of the Statue of Mother Teresa and the Fountain. The Chairperson of the Albanian Garden will also serve as the Delegate to the Cleveland Cultural Garden Federation and must attend their official Delegate meetings representing the Albanian Garden. The Chair will also form a Garden Club to assist in cleaning, planting and maintaining the Garden. • Chairperson --- Education – The Education Chairperson will be responsible for establishing Albanian and English language classes for the community. The Chairman of Culture will assist in this endeavor. The Chair of Education will be an alternate delegate to the Cleveland Cultural Garden Federation and attend meetings for delegates as called by the CCGF. The Chair of Culture will report to the Albanian Garden Chairperson and attend delegate meetings in their absence. • Chairperson --- Culture – The Chairperson of Culture will be responsible for organizing Albanian folk dancing and singing classes. They will also be responsible for organizing the community’s participation in the Cleveland Cultural Garden One World Day Parade and other cultural events. The Chair of Culture will be an alternate delegate to the Cleveland Cultural Garden Federation and attend meetings for delegates as called by the CCGF. The Chair of Culture will report to the Albanian Garden Chairperson and attend delegate meetings in their absence. • Chairperson --- Events – The Chairperson of Events will be responsible for organizing Fundraisers to benefit the Albanian American Association in addition to organizing the annual Albanian Independence Day Party and other events as requested and approved by the Board. The Events Chair will assemble a committee to assist in event organizing. After the election of the Board of Trustees, the Board will appoint a Sergeant at Arms to keep order at meetings.Lajmerim !

2019-08-05 12:38:21

LAJMERIM: Me hidherim te thelle ju njoftojme se sot, diten e Enjte me 1 Gusht, 2019, pas nje semundje te rende dhe te pa sherushme, u nda nga jeta ne menyre te parakohshme nje nga antaret e respektuar te komunitetit tone, i ndjeri Enver Hamzaj. Ai ishte nje prind i dashur, bashkeshort i nderuar dhe shok i respektuar. Per te nderuar kujtimin e tije familja do te organizoje homazhe diten ePremte me 9 Gusht , 2019, nga ora 6:00pm-8:00pm dhe diten e Shtune me 10 Gusht nga ora 9:00am-11:00am ne shtepine funerale me adresne adresen: Sunset Memorial Park 6245 columbia Rd North Olmsted, Ohio 44070Phone: (440)249-6256 Diten e Shtune sherbimi funeral fillon ne oren 9:00am-11:00am dhe varrimi behet pas ores 11:00am, ne adresen, Sunset Memoria Park 6265 Columbia Rd North Olmsted, OH 44070. Mbas sherbeses do te shtrohet nje dreke ne adresen e meposhtme: 10031Detroit Rd Cleveland OH 4410244105. (Te lokali i RafaelitOur Sponsor Sugested Link